Nuşfalăul a pierdut nemeritat la Jibou

Derby-ul etapei a IV-a din Liga a IV-a de fotbal s-a consumat pe malul Someşului, Rapid Jibou primind vizita celor de la CS Barcău Nuşfalău. A fost un meci disputat, aşa cum s-a anticipat, controlat în multe momente de echipa oasptele. Finalul însă a fost nedeprept pentru jucătorii antrenaţi de Adrian Damian, jibouanii reuşind să deschidă scorul în minutul 83, prin Ţurcaş. Până la final, gazdele au mai punctat o dată, prin Gherman, în minutul 90+1.
Benfica Ileanda a urcat pe poziţia secundă după victoria obţinută în deplasarea de la Bobota, învingând la limită, 1 – 0 Gloria din localitate.
Lider rămâne Flacăra Halmăşd, care a înregistrat scorul etapei, 7 – 1 cu „lanterna roşie”, Meseşul Treznea. Campioana ediţiei trecute de campionat este singura echipă cu maxim de puncte după primele patru etape.
Derby-ul din subsolul clasamentului, dintre Dumbrava Gâlgău şi CS Crasna, a fost câştigat cu scorul de 4 – 2 de echipa din Gâlgău, care a urcat un loc în clasament, situându-se pe poziţia a IX-a.
AS Chieşd s-a apropiat la un punct de Cetate Almaşu, formaţie clasată pe locul şase, cu cinci puncte acumulate.
Duminică este programată runda cu numărul cinci, după următorul program: Flacăra Halmăşd – Dumbrava Gâlgău, Benfica Ileanda – Rapid Jibou, Sportul Şimleu – AS Chieşd, CS Barcău Nuşfalău – Gloria Bobota, Meseşul Treznea – Cetate Almaşu. CS Crasna va sta. Meciurile de juniori vor începe la ora 14, iar cele de seniori sunt programate la ora 16.
Rezultatele şi marcatorii:
AS Chieşd – Cetate Almaşu 3 – 1, juniori 2 – 3
Au marcat: Cătană (min. 11, 15), Lăcătuş (90+2), respectiv Neag (min. 5)
Dumbrava Gâlgău – CS Crasna 4 – 2, juniori 3 – 1
Au marcat: Ilieş (min. 7, 17), Mureşan (min. 37, 39), respectiv Szigarto (min. 29), Cătană (min. 60)
Flacăra Halmăşd – Meseşul Treznea 7 – 1, juniori 1 – 4
Au marcat: Anghel (min. 14), Gheţi (min. 21, 34, 40, 74), Dregan (min. 85), Borz (min. 25), respectiv Pocol (min. 37)
Rapid Jibou – CS Barcău Nuşfalău 2 – 0, juniori 4 – 2
Au marcat: Ţurcaş (min. 83), Gherman (min. 90+1)
Gloria Bobota – Benfica Ileanda 0 – 1, juniori 4 – 1
A marcat: Duma (min. 87)
1. Flacăra Halmăşd 4 4 0 0 22 – 3 12p
2. Benfica Ileanda 4 3 0 1 11 – 8 9p
3. CS Barcău Nuşfalău 4 3 0 1 8 – 5 9p
4. Rapid Jibou 3 2 1 0 9 – 2 7p